Návrh opatrení na zníženie zdravotných a ekonomických dopadov pandémie COVID 19

Po zlyhaní príprav na jesennú fázu epidémie v lete a začiatkom jesene 2020, je v polovici novembra 2020 počet oficiálne reportovaných obetí na Slovensku už viac ako 20-násobne vyšší (len od 1. 10. do 13.11. stúpol  desaťnásobne z cca 50 na 500)[1] a stále rastie. Jedná sa pritom len o obete, u ktorých je ako hlavná príčina smrti určená pľúcna forma COVID-19. Skutočných obetí epidémie je podstatne viac, pretože vírus SARS CoV-2 zabíja aj mnohými inými mechanizmami ako je pneumónia. Konkrétne čísla sa dozvieme až po štatistickom vyhodnotení prebytočnej úmrtnosti (excess mortality)  v jeseni a zime 2020/2021 v porovnaní s predošlými rokmi.

Uplatnenie drakonických karanténnych opatrení na jar bolo opodstatnené, pretože v danej fáze pandémie svetová veda nepoznala biologické parametre patogénu, ktoré sa pri počiatočnom nedostatku dát javili – a mohli byť – rádovo horšie, než sa v skutočnosti ukázali byť. Lekárska veda a prax klinických lekárov v krajinách, kde sa epidemická situácia vymkla spod kontroly a kde už na jar umierali desiatky tisíc ľudí (USA, väčšina Európy, Brazília, Mexiko atď.) v tom čase iba začínala hľadať a vyvíjať postupy profylaxie a terapie COVID-19.

Dlhodobá udržateľnosť preventívnych opatrení, predovšetkým drakonických karantén, však naráža na potrebu udržať spoločnosť a ekonomiku v chode a v relatívnom komforte, teda bez nadmerných ekonomických, sociálnych, psychologických a skôr či neskôr aj politických dôsledkov v dôsledku prehlbujúcej sa polarizácie spoločnosti. Je iluzórne predstavovať si, že sa takým dôsledkom dá plne vyhnúť, ale vláda ktorá má základný pocit zodpovednosti voči občanom a občiankam Slovenskej republiky a pud politickej sebazáchovy, musí energicky usilovať o kontrolu epidémie s čo najmenšími externými dôsledkami.

Čo teda má a musí urobiť vláda, ak má napraviť chyby, ktorých sa dopustila v lete, keď ľahkovážne stratila kontrolu nad epidémiou (bez najmenšej kontroly umožnila reimport vírusu zo zahraničia, a akcelerovala jeho šírenie nezvládnutým otvorením škôl 2. septembra)? 

Principiálna odpoveď je: prijať a realizovať komplexnú stratégiu manažmentu pandémie na Slovensku stojacu nie na jedinom, predimenzovanom, ekonomicky nesmierne drahom a sociálne, psychologicky a v neposlednom rade aj politicky devastujúcom pilieri prevencie, ale na komplexnom a  holistickom prístupe navzájom prepojených a dopĺňajúcich sa štyroch pilieroch prevencie, profylaxie, terapie a vakcinácie.

Môj návrh opatrení, ktorý som poskytol niektorým politikom, je k dispozícii na stiahnutie tu.


[1] https://www.worldometers.info/coronavirus/country/slovakia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s