Listy Nanukovi, apríl 2019 – z listu prezidentke

Milý Nanuk,

najsilnejšia kozmická raketa dnešných čias, Falcon Heavy, práve vyniesla na geostacionárnu dráhu svoj prvý platený náklad. Pár minút po  štarte všetky tri nosné stupne Falcona úspešne pristáli nazad na zemi. Teda jeden na mori, ale bravúrne. Onedlho znovu poletia do kozmu. Stalo sa to po prvý raz v dejinách ľudstva.

Deň predtým sa bezmála podarilo pristáť na Mesiaci izraelskej sonde Beresheet. Noha človeka vstúpila po prvý raz na Mesiac keď som mal sedem rokov a jeden deň, a zatiaľ posledný raz o tri roky neskôr, v decembri 1972. Odvtedy tam pristálo už len niekoľko strojov, naposledy čínsky. A teraz Beresheet: krúžiac najprv okolo Zeme a potom okolo Mesiaca úspešne prekonala púť merajúcu milióny kilometrov aby sa nakoniec tesne pred cieľom zrútila na jeho povrch z výšky menej ako desaťtisíc metrov. Po prvý raz sa tak povrchu Mesiaca dotklo zariadenie vyslané súkromnou firmou, z krajiny, ktorá nie je superveľmocou a za sumu menej ako 100 miliónov dolárov.

Keď dnes Američania tvrdia, že do roku 2024 astronauti znovu pristanú na Mesiaci – ale tentoraz tam už ľudia zostanú – a že ešte predtým na orbitu Mesiaca umiestnia stanicu s ľudskou posádkou, znie to celkom hodnoverne. Teda ak stihneme. Otázka je skôr, kto tam bude prvý – či ľudia Elona Muska, ktorých tam dopraví Falcon Heavy, alebo astronauti Lockheed Martin na iných vesmírnych lodiach.

Už som to spomínal: je ťažké byť človekom a nebyť hrdý, zvlášť keď „jak lvové bijem o mříže“ zemskej príťažlivosti.

Keď som už začal takto bezbreho optimisticky, dovoľ mi spomenúť ešte dve udalosti posledných mesiacov, ktoré ma potešili.

Môj predošlý list som skončil slovami Grety Thunberg – mimochodom, je aspergerka, teda tiež z autistického spektra – o farizejstve dnešných dospelých ničiacich „ v mene svojich detí“ planétu, na ktorej by Tvoja generácia mala žiť. To, čo začalo ako sólo protest 15-ročného dievčaťa štrajkujúceho pred švédskym parlamentom prerástlo do globálneho vzopätia detí len o pár rokov starších ako si Ty. Po celom svete dnes štrajkujú a žiadajú od dospelých právo na budúcnosť a život. 15. marca 2019 demonštrovalo v stovkách miest celého sveta za záchranu klímy viac ako jeden a pol milióna stredoškolákov. Stredoškoláci štrajkovali dokonca aj v našom podtatranskom Hobitíne, kde, podobne ako v Tolkienových románoch, žijeme zväčša v blaženej nevedomosti vo svojom maličkom mikrosvete a v magickej ilúzii, že stačí na to nemyslieť a to, čo sa deje za jeho úzkymi hranicami sa nás nedotkne. Nuž aspoň malá časť slovenských stredoškolákov si to nemyslí a vyšla na námestia. Uvidíme, či dokážu počiatočné nadšenie pretaviť do vytrvalého tlaku. Potešili ma!

Druhá dobrá správa bol výsledok prezidentských volieb. 30. marca sme na Slovensku po prvý raz zvolili za prezidentku ženu. Nie nejakú beztvarú straníčku, ale ženu, ktorá ponúkla voličom a voličkám program založený na empatii, súcite, spravodlivosti, zodpovednosti voči budúcnosti.

Od slovenských politikov pri moci som za posledných 20 rokov už neočakával nič zásadne dobré. Naša nová prezidentka nebude mať exekutívnu moc, napriek tomu po prvý raz od roku 2000 od človeka na špičke slovenskej politiky niečo očakávam – dokonca veľa! Deň po prvom kole volieb som jej napísal toto:

 

„… Včerajšok ukázal (a 30. marec potvrdí), že ľudia tejto krajiny majú potenciál byť oveľa lepšími, ako sa to zdá pri pohľade na politiky, ktoré Slovensku dlhodobo dominujú. Budeme lepšou krajinou, ak ľudí v nasledujúcich rokoch k tomu povedieš.

Veľkosť človeka sa meria polomerom zodpovednosti, ktorý prijíma – myslím, že to platí aj o krajinách.  Byť lepší znamená byť zodpovední za oveľa širší svet a oveľa vzdialenejšiu budúcnosť, než sme zatiaľ na Slovensku zvyknutí a považujeme za normu.

Pokiaľ sa ako prezidentka rozhodneš kultivovať vedomie a svedomie našich ľudí o tom, že

ako jedna z najbohatších krajín sveta nesieme spoluzodpovednosť  nielen za slabých u nás doma, ale aj za veľký , zdanlivo vzdialený svet a že nesieme svoj diel zodpovednosti aj za svet, v ktorom sa budú odohrávať životy našich detí a vnukov, budem veľmi rád. Keď dokážu byť v dnešnom svete veľkí Dáni, Fíni, Nóri, Íri a iné počtom malé národy, možno to dokážeme aj my.  Ak ale našich ľudí ku globálnej zodpovednosti nebudeš inšpirovať a viesť Ty a Tvoj úrad, nebude to mať kto iný urobiť.

A, do tretice, obávam sa, že je hodina dvanásta a na zmenu k lepšiemu nám už veľa času  – celému ľudstvu, ktorého sme síce len maličkou, ale morálne relevantnou súčasťou – nezostáva…“

 

Potiaľ môj list vtedy ešte len budúcej prezidentke. Ďalej ukáže čas. Chod sveta 5 miliónová krajinka nezvráti, ale, zdá sa, vďaka voľbe z 30. marca 2019 máme aspoň šancu postaviť sa na správnu stranu dejín. Kiež by sme ju využili!

No a na záver malý pohľad na tlkot planetárnych hodín a kŕdle Talebovských čiernych labutí na horizonte.  Začnem pohľadom z okna: tri mohutné a niekoľko stredných jaseňov na kraji našej záhrady je definitívne mŕtvych: neprežili minuloročné sucho. Teraz v apríli sú východ Slovenska, kusisko Moravy aj Čiech, skoro celé Maďarsko a ďalšie regióny Európy v extrémnom suchu. Uvidíme, čo to urobí s úrodou.

Ale pekne zaradom, čierna labuť za labuťou. V januári zasiahla Austráliu vlna extrémnych horúčav: namerali šesť z desať najhorúcejších dní v dejinách. Vrátane najhorúcejšej noci, keď teplota neklesla pod 35.9 °C. Prominentný vedecký časopis PNAS priniesol prácu dokumentujúcu, že úbytok ľadu v Grónsku od roku 2003 stúpol. Štvornásobne. Poistené straty z decembrových požiarov v Kalifornii vyčíslili na 11 miliárd dolárov.

Vo februári zažíval Pakistan – šiesta najľudnatejšia krajina sveta – najväčšie sucho za mnoho rokov. Austrálske leto bolo vyhodnotené ako najteplejšie v dejinách. Predošlý rekord – z roku 2012-2013 – bol prekonaný o rovný 1 °C. V Queenslande začiatkom februára povodne zaplavili územie s rozlohou 130 000 km2: zahynulo pol milióna kusov dobytka. Doma na Slovensku sme 28. 2. namerali najvyššiu zimnú teplotu v dejinách – v Hurbanove a v Žihárci bolo + 20.6 °C. Predošlý rekord bol z roku 2016.

V marci bola priemerná teplota na Slovensku o 2.5 až 3 °C vyššia ako priemer v rokoch 1980-2010. Po extrémnych januárových mrazoch zasiahla v marci povodie Mississippi a Missouri „cyklónová bomba“, ktorá spôsobila povodne na stovkách riek a extrémne povodne na desiatkach riek. Zahynulo len pár ľudí, takže si to svet ani nevšimol. Stredozápad USA je pritom najväčším exportérom kukurice a pšenice na svete: pokiaľ vody zo zaplavených polí neklesnú včas a klesne úroda, môžu na jeseň tieto povodne znovu otriasť svetovými cenami potravín a arabským svetom. Mimochodom, len pár týždňov po prvej, zasiahla americký stredozápad ďalšia cyklónová bomba so snehom a dažďom.

Na inom konci sveta udrel v polovici marca na pobrežie Mozambiku vrátane polmiliónového mesta Beira cyklón Idai. Vody zaplavili tisícky km2 územia hlboko do vnútrozemia Mozambiku, Zimbabwe a Malawi, utopilo sa najmenej tisíc ľudí (možno oveľa viac – nikto ich nikdy presne nespočíta). Nedostatok potravín zasiahol dva až tri milióny už predtým podvyživených ľudí, tam kde voda pomaly klesá sa začína objavovať cholera. Svetová banka vyčíslila ekonomické straty na 2 miliardy dolárov: pre kontext, HDP Mozambiku je okolo 13 miliárd.  Ďalej na severe kontinentu, v Somálsku aj Južnom Sudáne, je sucho a hlad.

Koncom marca a začiatkom apríla zasiahli po dlhých suchách extrémne povodne 83 miliónový Irán aj susedný Afganistan: zničili stovky mostov, stovky kilometrov ciest, vynútili si evakuáciu stoviek dedín a miest…

A dalo by sa ešte dlho pokračovať, ale už som aj tak únavný, nie? Budúcnosť, ktorá sa pred pár rokmi nesmelo ozývala, dnes už hlasno búcha na naše dvere. Ale hudba stále naplno hrá, a my stále nič nepočujeme. Ani na Slovensku, ani inde.

 

Tvoj otec,   13. apríla 2019

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s